Güney Afrika’da İş Fırsatları ve Ekonomisi – Güney Afrika’da Çalışmak

Güney Afrika’da İş Fırsatları

Güney Afrika’da iş fırsatları ve ekonomisi nasıldır? Güney Afrika’da Çalışmak

Güney Afrika’da iş fırsatları nasıldır? Güney Afrika’nın ekonomisi nasıldır? Güney Afrika’da hizmet sektörü yeme içme nasıldır? Detaylar bu yazımızda.

Aslı kadar dört tane Britanya kolonisi bulunmaktadır. Bu Koreliler Oranj nehri kolonisi Natal kolonisi burun kolonisi ve Transvaal kolonisidir. Bu dört koloni birleşerek Güney Afrika birliği Komisyonu’nu kurmuştur. Bu komisyon kendi kendini yönetebilmektedir.

1990 dan sonra görevler İsyanlar gösteriler artış göstermeye başlamıştır. Ülkede gerçekleşen bir çok terör olayından sonra da iktidarda bulunan parti kendini güçsüzleştirmek adına yıllarca yasadışı kabul edilmiş çok sayıda muhalif partinin bir çok yasağını ortadan kaldırmıştır. Seçimler sonucunda muhalif parti olan ANC İktidar ele almış ve halende korumaktadır. Güney Afrika’nın ilk siyahi başkanı Nelson Mandela devlet başkanı olarak seçilmiştir. Ferederik Willem ile beraber Attıkları adımlar sayesinde nobel barış ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Güney Afrika’da insanlar geçimlerini tarımla ve Madencilikle sağlamaktadır. Madencilikle birlikte ülkenin ekonomisi oldukça kalkınmıştır. Gelişmiş ülkeler arasına girmeye başlayan Güney Afrika’da inşaat sektörü de hızla gelişmektedir. Veya Fika da çalışmak isteyenler özellikle inşaat sektöründe iş bulabilmektedir.

Güney Afrika’nın ekonomisi

Güney Afrika’da uzun yıllar ekonomi tarım faaliyetleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Tarımsal faaliyetlerin büyük bir çoğunluğu Kişisel tüketimi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Neyi Afrika günümüzde ekonomi bakımından gelişmiş ülkeler arasına girmektedir. Ekonominin gelişmesi yaşam standartları bakımından etnik gruplara göre çeşitlilik göstermektedir. 2016 yılında açıklanan Uluslararası para fonu na göre Güney Afrika ekonomi liderliğini Nijerya’dan alarak Afrika’nın ekonomisi en iyi ülkesi ünvanına kavuşmuştur.

Yeraltı madenleri bakımından Güney Afrika zengin bir ülkedir. İhracatın neredeyse yarısı madenler sayesinde olmaktadır. 1905 yılında dünyanın en büyük elması güney Afrika’da bulunmuştur. Elmas gibi değerli madenlerden sıkça çıkarıldığı ülkenin ekonomisi de oldukça iyidir. Tarım faaliyetlerinin ülkenin ekonomisine çok da bir katkısı olmamaktadır. Sadece kendi ihtiyaçlarını gidermek için yapılmaktadır. Bunun haricinde 20. yüzyıl dan sonra ülkede turizim sektörü gelişme göstermeye başlamıştır.

Güney Afrika’da hizmet sektörü – yeme içme

Bir çok etnik grubu içinde barındıran Güney Afrika’da bu nedenle yemek kültürü bakımından çok fazla farklar görülmektedir. Mesela çiftliklerde ya da köylerde yaşayan insanların yeme alışkanlıklarıyla büyük şehirlerde yaşayan insanların yeme alışkanlıkları arasında çok farklılıklar görülmektedir. Kırsal alanlarda kahvaltı önemlidir ve besleyici olmalıdır. Kırsallarda mısır tahıl ezmesi ve yulaf çorbası oldukça fazla tüketilmektedir.

Güney Afrika’da tahıl ezmesi yemek çeşitleri arasına girmektedir. Şehirlerde ise kahvaltılarda tahıl gevreği ve yanında portakal suyu ya da kahve veya çay tüketilmektedir. Şehirlerde öyle vakitleri et ya da sebze tercih edilir akşamları ise yemeği mutlaka etle başlanır. Etin peşinden sebze tüketilir. Fasülye patates kabak bezelye gibi. Daha sonra ise salata ve tatlı yenir.

Sizde Güney Afrikada iş fırsatları ile orada çalışmak istiyorsanız aşıdaki bölüme adınızı soyadınızı girerek orada ne yapmak istediğinizi belirtebilir böylelikle sizinle iş yapmak isteyen firmaların sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazılarımızı da mutlaka inceleyin;

Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

7 Comments

 • Port elizabeth , yahut yakınlarında “Vasıfsız” bu elemana iş / imkan sunulurmu acaba?
  Sevdiğim kadın uğruna , oraya gitme niyetindeyim , iyi bir motosiklet sürücüsüyüm , B+A2 ehliyetim var(otomobilde cok acemiyim) , 38 yaşındayım , geçmişte Gsm baz istasyon montajında çalıştım (11 ay) , teknik alet/edavat kullanabilme becerim yüksektir.
  Ülkemi seviyorum , hiçbir bit yeniği ile işim olmaz/olamaz , yukarıda bahs ettiğim üzere , Aşk uğruna..

 • Merhabalar ben guney afrikada bir medical sektöründe is yapmak istiyorum bu konuda orda biriyle tanışmak istiyorum tesekurler

 • Güney Afrika hizmet sektöründe iş yapmak istiyorum lokanta işi

 • Ekmek ve pide Lokanta işi yapmak istiyorum

 • profesyonel doğaltaş üreticisi ve pazarlamacısıyım,orta derecede yabancı dilim de var.güney afrika cumhuriyetinde ticaret yapmak isteyen birileri ile tanışmak ve fikir alış-verişinde bulunmak isterim.ordan buraya,burdan oraya neler yapabilirizi konuşmak amacındayım….

 • 30 yıllık şu tesisatçısıyım yurtdışında çalışmak istiyorum yetkiliden ricam .acil

 • Merhaba,
  Arkadaşlar son yedi senesi Amerika’da olmak üzere uzun zamanlar turizm ve hizmet sektorunde çalıştım, çok iyi derecede ingilizce konuşabiliyorum, Güney Afrika Cape town’a yerleşiyorum. Iş yapmak, ticaret yapmak, iyi iş fikirlerini Güney Afrika’da pazarlamak isteyenler, veya Güney afrika’da ihracat firmalarının temsilciliklerini açmak isteyenler ile görüşmeye hazırım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir