Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

Güney Afrika’da Yaşam

Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

Güney Afrika’da yaşam şartları ve ülkenin kültürü nasıldır detaylar bu yazımız da.

Adından da anlaşılacağı üzere Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde bulunan yüzölçümü bakımından büyük bir ülkedir. Ve Afrika’nın yüzölçümü neredeyse 1.220.000 kilometrekaredir. Atlas okyanusu Güney Afrika’nın güneybatısında hint okyanusu doğu ve güneyinde bulunmaktadır. Ülkenin kuzeydoğusunda ise Mozambik Rodezya ve Swaziland bulunmaktadır. Namibya ise ülkenin kuzey batısında yer almaktadır.

Normalde neredeyse her ülkede başkent bir tanedir. Bu ülkelerden farklı olarak Güney Afrika’da üç tane başkent bulunmaktadır. Bunun sebeplerinden en önemlisi yüzölçümünün çok büyük olmasıdır. Başkentleri yargı yürütme ve yaşama adı altında toplanmaktadır. Yargı başkenti Bloemfontein, yasama başkenti CapeTown ve yürütme başkenti ise Pretoria dır.

Güney Afrika’nın başkenti şehirleri ve bölgeleri

Güney Afrika’da toplam üç tane başkent vardır. Yürütme başkenti Pretoria yaşama başkenti Cafe Town yargı başkenti ise Bloemfontein dir. Güney Afrika’nın 4.500.000 nüfusa sahip en büyük şehri ise Johannesburg dur. Bunun haricinde diğer önemli kentleri ise şunlardır: Germiston, East London, Durban, Port Elizabeth.

Güney Afrika’da Cumhuriyeti’nde hangi diller konuşuluyor?

Güney Afrika’da başkent sayısı gibi değil sayısı da oldukça fazladır. Ülkede 11 tane resmi dil vardır. Bunlar: İngilizce, Kuzey Sothoca, Tsongca, Zuluca, Afrikanca, Xhosaca, Güney Sothoca, Vendaca, Güney Ndebelece.

Dünyada Hindistan ve Bolivya’dan sonra Güney Afrika sayıca resmi dil bakımından fazla olan ülkelerdendir. Ülkenin 100 nüfusu yaklaşık 55 milyon dur. Hristiyanlar neredeyse yüzde seksenini oluşturmaktadır. Hıristiyanların yaklaşık %36’sı Protestan %7’si Katoliktir. Hristiyanlar içinde de mezhep farklılığı oldukça fazla görülmektedir. Güney Afrika’da müslümanların sayısı %1,5 tur. Bu orandan anlaşılacağı üzere ülkede İslamiyete inananların sayısı çok azdır. Nüfusun neredeyse %15’i ise hiçbir şeye inanmadığını söylemektedir. Bu oran çok daha az olmamakla birlikte ülkenin nüfusuna vurulduğunda neredeyse on milyonluk bir nüfus inançsız bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kültürü

Güney Afrika’da çok fazla etnik grup bir arada yaşamaktadır. Geleneksel ve modern yaşam şeklinin bir arada görüldüğü bir ülkedir. Geçmişte bir çok farklı etnik grubun bir arada yaşanması birçok sorun teşkil etmekteydi. Fakat günümüzde bu farklı kültürler geçmişe nazaran artık uyum içinde yaşamaktadır. Turistlere karşı gayet misafirperver davranmaktadırlar. Suç oranı bunlara rağmen oldukça yüksektir. Güney Afrika’da fakirler ve zenginler arasındaki çıta oldukça yüksektir. Zenginler çok zengin fakirler ise çok fakirdir. Dışarıdan bakıldığında da bu kolaylıkla görülmektedir.

Büyükşehirlerde apartman kültürü vardır. Ülkede ulaşım konusunda için uçuşlar sürekli kullanılmaktadır. Bunun haricinde dört çeşit otobüs firmasıyla istenilen bir çok şehre ulaşım kolay bir şekilde sağlığına bilmektedir. Ulaşım trenle de sağlanmaktadır. Ulaşım fiyatları oldukça uygundur. Gitmek istediğiniz bir yere otostop vasıtası ile de gidebilirsiniz fakat bunun için sizden ücret talep edebilirler. O biz de olmayan farklı uygulamalardan bir tanesi de burada Eğer yolculuğunuzu kendi aracınızla yapıyorsanız nasıl restoranlarda yemeğinizi bitirdikten sonra garsonlara bahşiş bırakıyorsanız benzin istasyonlarında da çalışanlara bahşiş verme gibi bir durum söz konusu dur. Çünkü çalışanlar geçimlerini neredeyse bu bahşişler sayesinde sağlamaktadır.

Güney Afrika’da yaşam ve kültürü ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki bölüme yazmayı unutmayın.

Güney Afrika’da yaşam dışında başka ülkelerde de araştırma yapıyorsanız bu yazılarımızı da mutlaka inceleyin;

Mısır’da Çalışma Vizesi ve Oturma İzinleri İçin Yapılması Gerekenler

Ürdün’de Yaşam, Hayat Koşuları ve Kültürü

Tunus’ta Yaşam, Turistlik ve Tarihi Yerler Gece Hayatı

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir