İş Analisti Nasıl Olunur ve Ne İş Yapar? İş Analisti İş İlanları

İş Analisti Nasıl Olunur

İş Analisti Nasıl Olunur ve Ne İş Yapar? İş Analisti İş İlanları

Ülkemizde son zamanlarda işsizliğin kol gezdiği bu süreçte özellikle üniversite mezunları tek mesleğe yönelmek yerine kendi dallarıyla ilgili yan mesleklere yönelmeyi de tercih etmelidir. Özellikle mühendislik fakültesi bitiren kişiler için bir çok yan dal bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de iş analisti mesleğidir. İş analistleri genellikle bilişimle alakalı firmalarda yazılımcı ve müşteri arasındaki köprü görevini üstlenmektedir. Bir çok büyük şirketin iyi bir yerlere gelmesinde iş analizlerinin rolü büyük oranda etkilidir. İş analisti nasıl olunur ve İş analisti ile ilgili merak edilen sorularınızın cevabını bulabilmek için bu makalemizi mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

İş analisti nasıl olunur?

İş analisti olarak çalışmak isteyen kişiler için bazı koşullar aranmaktadır. Bu koşullar şunlardır:

-İş analisti olabilmek isteyen adaylar için herhangi bir üniversitenin matematik endüstri bilişim Sistemleri ve bilgisayar mühendisliklerinden veya istatistik bölümünü bitirmiş olması gerekmektedir.
-Analiz konusunda gerekli deneyime ve yeterlie sahip olması gerekmektedir.
-Yazılım süreçleri konusunda gerekli donanıma sahip olmalıdır.
-Analitik düşünebilmelidir.
-Problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır.
-Raporlama araçları konusunda gerekli deneyime sahip olmalıdır.
-Rapor geliştirme ile ilgili konularda yeterliliği bulunmalıdır.
Yukarıdaki saydığımız koşulları sağlayan adaylar iş analisti olarak iş bulabilmek de zorluk Çekmezler. Bir iş analistleri bazı dallara ayrılmaktadır. Bunu aldığın için mutlaka en az beş yıl gibi bir tecrübeye sahip olmak gerekmektedir. Ve alanı ile ilgili gerekli yazılımları ve programları bilmelidir. Örneğin SAP Hybris Analisti olabilmek için mutlaka SAP Hybris projelerinde aktif çalışmış olmak.

İş analisti ne iş yapar?

Aklımıza takılan bir sorulardan bir tanesi de iş analistlerinin ne iş yaptığıdır. İş analistlerinin birçok iş tanımı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:
-Analiz dökümanlarının bütün hazırlık sürecinde ve raporlanmasında görev alır.
Proje yöneten kişiler ile koordineli bir şekilde çalışarak projeyi takip eder.
-Yazılım geliştirme dönemlerinde bu iş ekibi ile koordineli bir şekilde çalışır ve gerekli koordinasyonları sağlar.
-İş triplerine göre Teknik analiz yapmakla görevlidir.

Yukarıda sayılan maddeler iş analistinin yapması gereken görevlerden bazılarıdır. Her şirket kendi sektöründe iş analisti alırken farklı farklı koşullar sunabilir. Sen olarak mutlaka her iş analizinin yukarıdaki verilen koşulları sağlayabilmesi gerekmektedir.

 İş analisti iş başvuruları nasıl yapılır?

Eğer sizde iş analisti olmak istiyorsanız ve iş ilanları arıyorsanız burayı tıklayın, sonrasında listelenecek olan sizin profilinize uygun iş ilanlarına başvurun. Bunun dışında aşağıdaki bölüme adınızı soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi girerek iş analisti olarak iş talebinizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle iş analisti arayan firmalar sizi fark edecektir.

Bu yazılarımızı da mutlaka inceleyin;

Arge Mühendisi Nasıl Olunur ve Ne İş Yapar? Arge Mühendisi İş İlanları

Marka Uzmanı Nasıl Olunur Ve İş Yapar? Marka Uzmanlığı İş İlanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir