Kongo’da İş Fırsatları ve Yaşam nasıldır? Kongo’da Hizmet Sektörü

Kongo’da İş Fırsatları

Kongo’da İş Fırsatları ve Yaşam nasıldır?

Kongo’da iş fırsatları için öncelikli olarak Kongo’yu biraz anlatalım. Orta Afrika’nın önemli ülkelerinden biri de Kongo dur. Kongo demokratik Cumhuriyeti doğuda Tanzanya ile batıda Orta Afrika cumhuriyeti ve Kongo cumhuriyeti ile güneyinde Angola ve Zambiya ile kuzeyinde ise Ruanda, Sudan, Burundi ve Uganda ile komşudur.

Kongo’da genellikle büyükşehirlerde alışveriş sırasında kredi kartı kullanmak istediğinizde bir sıkıntı yaşamazsınız. Buranın hemen hemen bir çok bölgesinde kredi kartı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ülkenin milli para birimi Kongo Frankıdır. Bu parayı yurtdışına çıkarmak ya da başka bir ülkenin para birimiyle değiştirmek yasaktır. Böyle olduğu için de kongreye geldiğinizde bütün paranızı Kongo Frankına Çevirmemenizde fayda vardır. Azar azar ihtiyacınız olan miktarı çevirseniz bir sıkıntı yaşamazsınız. Bunun aksi olursa kendi ülkenize çıkışta elinizde bir çok konuda Frankıyla kalakalırsınız. Çünkü Kongo frankını euro ya da dolara çevirmek oldukça zordur.

Kongo’da yasak olan uygulamalardan bir tanesi de hükümet binalarında kamu bölgelerinde ve havaalanlarında fotoğraf çekmektir. Kongoya geldiğinizde bu alanlarda fotoğraf çekmekten kaçınmalısınız. Çünkü buralar ulusal güvenlik noktası belirlendiği için fotoğraf çekmek bu bölgelerde kesinlikle yasaklanmıştır. Eğer bu bölgelere geldiğinizde fotoğraf çekmenizi karşı çıkan güvenlik görevlilerine ısrarcı olursanız bu sizin tutuklanmanıza kadar neden olabilir.

Kongo’da iklim tipi tropikal iklimdir. Ekvator bölgelerinde hava nemli ve sıcaktır. Doğu bölgesindeki dağlıklarda rutubetli ve soğuktur. Kongo’nun güneyinde bulunan dağlık bölgelerde ise hava kuru ve serindir. Ekvatorun güney kısımlarında kasım ve mart ayları neredeyse nemli geçmektedir. Nisan ve Ekim ayları arası ise kuru aylar kabul edilmektedir. Kongo dünyada en çok fırtına sıklığı yaşanan ülkelerin arasına girmektedir. Kong’un iklimi genel olarak ekvator şeridindeki kısımlar nemli ve sıcak dağlık kısımlar ise kuru ve serin bir şekilde geçmektedir.

Kongo’da iş hayatı ve Kongo Ekonomisi

Kongo’nun o tarım sektörünü şeker palmiye yağı kauçuk kinin kahve çay manyok gibi ürünler oluşturmaktadır. Kongoda ekonomiyi çimento sektörü madencilik tüketim malları endüstri sektörü ve mineraller oluşturmaktadır. Ülkede ihracatın en önemli ürünleri ise kahve değerli taş kobalt bakır ve ham petroldür. Kongo’da en çok ortak ihracat yapılan ülkeler Fransa belçika Çin ve Amerikadır. Kongo ihracatı yanında İthalatta yapmaktadır. Genellikle ulaşım araçları gıda maddeleri yakıt ve makine ithalat yapmaktadır. İthalatı ise Kenya Güney Afrika fildişi sahili belçika Hollanda Almanya Zambiya ABD ve Fransa ile ortak yapmaktadır.

Kongo’da yeme içme hizmet sektörü

Kongo’nun en önemli ulusal bir tane yemeği vardır. Bu yemeğin adı “Moambe” dir. Bu yemek sekiz üründen oluşturulduğu için sekiz anlamına gelmektedir. Yemeğin içeriğinde yer fıstığı tavuk muz balık pirinç fındık ve acı biber sosu ve manyok yaprağı bulunmaktadır. Kongo’da temiz olmadığı gerekçesiyle musluk suyu içmek için tercih edilmez. Pet suların içilmesi önerilmektedir. Um bongo, pepsi ve coca cola tarzı içeceklere rahat bir şekilde her yerde ulaşabilirsiniz.

Kongo’da İş Fırsatları ile Kongo’da çalışmak istiyorsanız aşağıdaki bölüme adınızı soyadınız ve ne yapmak istediğiniz ile bilgileri girerek farkındalık oluşturabilirsiniz.

Bu yazılarımızı da mutlaka inceleyin;

Moritanya’da İş Fırsatları ve Yaşam. Yeme-İçme ve Hizmet Sektörü

Güney Afrika’da İş Fırsatları ve Ekonomisi – Güney Afrika’da Çalışmak

Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

2 Comments

 • hüseyin ekici

  (12 Mayıs 2019 - 19:21)

  huseyin.ekici.kalıp.beton.ustasıyım.ayrıca.dış.cephe.iskele.kurma.sokme.dış.cephe.montalama.alçı.saten.boya.ustasıyım.belgem.var.ekibim.var.ekipli.veya.ekipsiz.gelirim.yurt.dışı.tercubem.var.kazakistan.rusya.mısır.gibi.ulkelerde.çalıştım.yurtdışı.tercubem.var.ihtiyaç.duyarsanız.sizlerlede.çalışırım.tel.05396505538.

  Cevapla
  SIHHİ TESİSAT USTASİYİM(11 Mayıs 2019 – 12:51)
  20 yıllık elektro mekanik teknikeriyim dış gorunusume önem veren biriyim diksiyonum gayet iyi birçok firmada çalıstim 05311757152

  Cevapla
  BİR CEVAP YAZIN
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  İSİM*
  İsim
  EMAİL*
  E-mail adresiniz
  YORUMUNUZ
  Yorumunuzu buraya yazın

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Katar’da İş İlanları – Eleman Arayan Firmalar – Katar’da İş Fırsatları
  30 Ekim 2018

  Tekfen İnşaat Yurtdışı Personel Alımı – Yurtdışı İş Fırsatları
  9 Ekim 2018

  Rönesans Inşaat Yurtdışı Iş Ilanları Ve Iş Başvurusu
  3 Ekim 2018

  Enka Inşaat Yurtdışı Iş Ilanları – Yurtdışında Çalışmak
  2 Ekim 2018

  Moldova Gece Hayatı Ve Gece Kulüpleri
  1 Ağustos 2018

  PARA KAZANMAK

  Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları – Okurken Para Kazanmak
  11 Kasım 2018

  Televizyondan Para Kazanma İçin Yapılması Gerekenler – Para Kazan
  6 Kasım 2018

  Cafe Açma Maliyeti Nedir? Cafe Açmak Karlımıdır? Şartları Nelerdir?
  26 Ekim 2018

  Ücretsiz Bayilik Veren Şirketler – Hangi Bayilikler Daha Iyi
  20 Ekim 2018

  Evde Paketleme Işi Veren Şirketler – Evde Ek Iş Fırsatları
  18 Ekim 2018

  GÜNCEL YAZILAR

  Süpervizör Nasıl Olunur? Süpervizör Ne İş Yapar? – İş İlanları
  20 Aralık 2018

  Fiyatlandırma Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? – İş İlanları
  15 Aralık 2018

  Etkinlik Yöneticisi Nasıl Olunur? Etkinlik Yöneticisi Ne İş Yapar? – İş İlanları
  14 Aralık 2018

  ERP Uzmanı Nasıl Olunur? ERP Uzmanı Ne İş Yapar? İş İlanları
  13 Aralık 2018

  Hasar Uzmanı Ne İş Yapar – Hasar Uzmanı Nasıl Olunur – İş İlanları
  12 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir