Moritanya’da İş Fırsatları ve Yaşam. Yeme-İçme ve Hizmet Sektörü

Moritanya’da İş Fırsatları

Moritanya’da yaşam 

Moritanya’da iş fırsatları hakkındda bilgi vermeden önce Moritanya’yı biraz tanıyalım. Kuzey batı Afrika ülkelerinden biri de Moritanya’dır. Moritanya’nın güney batısında Senegal kuzeydoğusunda cezayir Güneydoğusunda maliye kuzeyinde ise batı Sahra bulunmaktadır.

Dünyanın büyüklük sıralamasında 29. Sırada Moritanya yer almıştır. Bu ülkenin resmi dili Arapçadır. Fransızcanın çok konuşuldu bu ülkede ikinci resmi dili Fransızca kabul edilmektedir. Fakat halkı nasıl konuştuğu dil Arapçadır. Moritanya’da küçük bir kesim Berberice konuşmaktadır. Britanya’nın resmi dini İslam dır. Moritanya halkının hepsini Sünni Müslümanlar oluşturmaktadır.

Moritanya’nın farklı adetlerinden biri de misafir gittiğiniz evde size sunulan çaydan en az iki tane içmezseniz bunu saygısızlık olarak kabul etmektedirler. Moritanya’da kredi kartı kullanımı neredeyse hiç derece kadardır. Moritanya’da sadece kredi kartı beş yıldızlı otellerde geçmektedir. Moritanya’da bulunan batı Sahara bölgesinde genellikle gidilmemesi tavsiye edilir. Moritanyada özellikle de Fas yolunda el kaide örgütü nedeniyle kaçırılma olayları sıkça yaşanabilmektedir. Bu nedenle de ulaşım için bu yollar önerilmemektedir.

Moritanya’da dikkat etmeniz gereken konular

Moritanya ülkesi adına Berberi kraldan almaktadır. Moritanya nüfusunun neredeyse %40’ı şehirlerde geri kalan kısmı ise köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Moritanya’nın ortalama yaşam ömrü 46 senedir. Ülkenin neredeyse yarısı 14 yaşın altında olduğu için genç nüfusun yoğun olduğu bir ülkedir. Burada yine müslüman ülkelerinde olduğu gibi yemeyiz sağ elle yemek önerilmektedir.

Buranın tamamı Müslüman olduğu için kadınlar kollarını fazla açıkta bırakacak kıyafetler giyinmemelidir. Kadınlar dizüstü kıyafetleri tercih etmemelidirler. Erkekler ise şortu değil pantolonu tercih etmelidir. Moritanya halkının kadınları erkeklerle tokalaşmak şeklindeki temaslarda bulunmamalıdır. Eşcinselseniz Moritanya’da bunu hissettirecek bir şekilde davranmamalısınız ve bunu dile getirmemelisiniz. Çünkü bu ülkede eşcinsellik hiçbir şekilde kabul edilmemekte ve sert tepkiyle karşılanmaktadır.

Moritanya’da iş hayatı ve ekonomi

Hayvancılık Moritanya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Küçükbaş hayvancılık daha çok yapılmaktadır. Özelliklede koyun yetiştiriciliği fazladır. Tarımda ise en çok yer fıstığı hurma pirinç değeri çeşitli Sebzeler ve tahıl yetiştirilmektedir. Moritanya’nın önemli geçim kaynaklarından bir tanesi de balıkçılıktır.

Ülkenin neredeyse %75’i balıkçılık tarım ve hayvancılık sektöründe çalışmaktadır. Moritanya önemli yeraltı kaynaklarına da sahip bulunmaktadır. Maden bakımından bakır demir başta gelmektedir. Moritanya’da bakır ve demir cevherleri ilk günkü ekonomisine fazla katkı sağlayacak derecede ihraç edilmektedir. Bu sektörlerde Türkler için Moritanya’da iş fırsatları bulunmaktadır.

Yeme içme hizmet sektörü

Gel olarak Moritanya’da büyükşehirlerde pizza ve hamburger gibi gıdalar tüketilmektedir. Onun yanında Lübnan mutfağı da çok yaygındır. Moritanya’nın güney bölgelerinde pilav ve balık fazla tüketilir. Kuzeyinde ise kuskus ve et yoğun tüketilmektedir. Meçhui pahalı bir koyun etidir. Moritanya’nın yerel yemeklerinden en önemlilerindendir.

Moritanya’nın başkenti dışında yer alan restoranlar temizlik bakımından çok da hijyenik sayılmaz. Buralarda restoran yerine ailelerin kendi açtıkları küçük işletmeleri tercih etmekte fayda vardır. Kesinlikle musluk suyu tercih edilmemelidir. Moritanya’da her yemekten sonra çay ikramı yapılır. Ama bizden farklı olarak çay ikram ücretsiz değil para karşılığında yapılır.

Sizde Moritanya’da iş fırsatları ile yakından ilgileniyorsanız, aşağıdaki bölüme adınızı soyadınızı ve yapmak istediğiniz iş hakkında bilgi verirseniz sizinle iş yapacak kuruluşların sizin talebinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazılarımızı da mutlaka inceleyin;

Güney Afrika’da İş Fırsatları ve Ekonomisi – Güney Afrika’da Çalışmak

Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

5 Comments

 • Ali yarımdunya

  (8 Aralık 2018 - 18:33)

  Slm ben kara sıva alçı boya mantolama seramik ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum pasaport hazır 05343067323

 • Ben yurtdışı tecrubem var ekskavatör operatörüyum kendimi ifade edecek kadar İngilizce var yurtdışı iş arıyorum

 • hüseyin ekici

  (12 Mayıs 2019 - 19:22)

  huseyin.ekici.kalıp.beton.ustasıyım.ayrıca.dış.cephe.iskele.kurma.sokme.dış.cephe.montalama.alçı.saten.boya.ustasıyım.belgem.var.ekibim.var.ekipli.veya.ekipsiz.gelirim.yurt.dışı.tercubem.var.kazakistan.rusya.mısır.gibi.ulkelerde.çalıştım.yurtdışı.tercubem.var.ihtiyaç.duyarsanız.sizlerlede.çalışırım.tel.05396505538.

  Cevapla
  SIHHİ TESİSAT USTASİYİM(11 Mayıs 2019 – 12:51)
  20 yıllık elektro mekanik teknikeriyim dış gorunusume önem veren biriyim diksiyonum gayet iyi birçok firmada çalıstim 05311757152

  Cevapla
  BİR CEVAP YAZIN
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  İSİM*
  İsim
  EMAİL*
  E-mail adresiniz
  YORUMUNUZ
  Yorumunuzu buraya yazın

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Katar’da İş İlanları – Eleman Arayan Firmalar – Katar’da İş Fırsatları
  30 Ekim 2018

  Tekfen İnşaat Yurtdışı Personel Alımı – Yurtdışı İş Fırsatları
  9 Ekim 2018

  Rönesans Inşaat Yurtdışı Iş Ilanları Ve Iş Başvurusu
  3 Ekim 2018

  Enka Inşaat Yurtdışı Iş Ilanları – Yurtdışında Çalışmak
  2 Ekim 2018

  Moldova Gece Hayatı Ve Gece Kulüpleri
  1 Ağustos 2018

  PARA KAZANMAK

  Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları – Okurken Para Kazanmak
  11 Kasım 2018

  Televizyondan Para Kazanma İçin Yapılması Gerekenler – Para Kazan
  6 Kasım 2018

  Cafe Açma Maliyeti Nedir? Cafe Açmak Karlımıdır? Şartları Nelerdir?
  26 Ekim 2018

  Ücretsiz Bayilik Veren Şirketler – Hangi Bayilikler Daha Iyi
  20 Ekim 2018

  Evde Paketleme Işi Veren Şirketler – Evde Ek Iş Fırsatları
  18 Ekim 2018

  GÜNCEL YAZILAR

  Süpervizör Nasıl Olunur? Süpervizör Ne İş Yapar? – İş İlanları
  20 Aralık 2018

  Fiyatlandırma Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? – İş İlanları
  15 Aralık 2018

  Etkinlik Yöneticisi Nasıl Olunur? Etkinlik Yöneticisi Ne İş Yapar? – İş İlanları
  14 Aralık 2018

  ERP Uzmanı Nasıl Olunur? ERP Uzmanı Ne İş Yapar? İş İlanları
  13 Aralık 2018

  Hasar Uzmanı Ne İş Yapar – Hasar Uzmanı Nasıl Olunur – İş İlanları
  12 Aralık 2018

 • Moritaniyada cep telefonu yedek parça ve servic tamiri ile ilgileniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir