Mozambik’te Yaşam ve Mozambik’in Kültürü. Mozambik’te Festivaller

Mozambik'te yaşam

Mozambik’te yaşam

Mozambik bir Afrika ülkesidir. Dünyanın fakirlik ve gelişmemişlik sıralamasında en baştaki ülkelerden biridir. Hint Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır ve Mozambik’te yaşam çok güzeldir. Mozambik yıllarca sömürge etkisinde kalmıştır. Bu sömürge etkisi mimari açıdan iyi bölgeler arasına girmesini sağlamıştır. Kolonyel bölgeler arasında en iyilerdendir.

Mozambik’in başkenti Moputo’ dur. Özellikle başkentte Portekizlilerden kalma renkli ve çarpıcı mimari eserler palmiye ağaçlarıyla sarılı sahiller büyük parklar tropikal ve sıcak su bulunmaktadır. Mozambik de Afrika Kıtasının leziz balıklarını yiyebilirsiniz ve muhteşem mutfağını keşfedebilirsiniz.

Mozambik’te konuşulan diller

Portekizce Mozambik’in ülke genelindeki resmi dilidir. Fakat mozambik halkının sadece yarısı Portekizce konuşmaktadır. Ülkede büyük çoğunluk resmi olmayan daha ziyade yerel dilleri bilmekte ve konuşmaktadır. Neredeyse 40 farklı yerel dili ve lehçesi bulunmaktadır.

Mozambik’te Tsongoca, Senaca, Makuaca ve Chilomwece en çok konuşulan dillerdendir. Mozambik’in kuzeyine yakınlaştıkça burada İngilizce bilenlerin sayısı hayli artmaktadır. Kırsallarda isePortekizce bilenlerin sayısı azalmaktadır neredeyse kırsallarda Portekizce hiç konuşulmamaktadır.

Mozambik kültürü

Mozambik’te havaalanlarında kamu binalarında askeri alanlarda Köprülerde fotoğraf çekmek yasaktır. Sadece turistik bölgelerde ve kumsallarda fotoğraf çekebilirsiniz. Mozambikte hırsızlık olaylarında sıkça rastlanmaktadır bu nedenle de kadınların tek başına kumsallarda gezmesi pek güvenli değildir. 

Çeşitli hastalıklardan dolayı musluk suları tüketmemekte fayda vardır. Mozambik de aids çok yaygın bir hastalıktır. Mozambik halkı güler yüzlüdür misafirperverdir ve dost canlısıdır. Onlar da bu iyimserliklerine karşın onların kültürlerine saygı göstermenizi beklemektedir.

Festivaller

Mozambik de çok sık sanat festivalleri ve kültür festivalleri düzenlenmektedir. Bu festivaller müzik ve eğlence ağırlıklı olduğundan dolayı Afrika’daki kabile kültürünü öğrenmenizde kolaylık sağlar. Mozambik’in kültürünün zenginliğini göstermek amacıyla yapılan bu festivaller de seminerler sanat performansları filmler izleyicilerle buluşmaktadır. Aynı zamanda bu festivallerde çeşitli konserler verilmektedir.

Mozambik de Nisan ayında yaklaşık iki gün süren caz festivalleri düzenlenmektedir. Mozambik’in küçük şehirlerinden gelen çok sayıda yerel sanatçılar başkentte konser vermektedir. Bu festivaller aracılığıyla Mozambik’in kültürü ve zengin mutfağı da tanıtılmaktadır. Mozambik’de her yıl 25 Haziran’da bağımsızlık günü kutlanmaktadır. Mozambik’in geleneksel dansları eşliğinde bu performanslar bütün gün çeşitli etkinliklerle devam eder. Bu festivaller Mozambik’in ulusal Stadyumu’nda gerçekleşti için bayram tadında olmaktadır.

Mozambik’te yaşam diğer sorularınız için aşağıdaki bölümü kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yazılarımıza bakmadan geçmeyin;

Kongo’da İş Fırsatları ve Yaşam nasıldır? Kongo’da Hizmet Sektörü

Moritanya’da İş Fırsatları ve Yaşam. Yeme-İçme ve Hizmet Sektörü

Güney Afrika’da İş Fırsatları ve Ekonomisi – Güney Afrika’da Çalışmak

Güney Afrika’da Yaşam Şartları ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Kültürü

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir