Romanya’da çalışmak – Türkler İçin iş fırsatları – Romanya’da iş kurmak

Romanya’da çalışmak

Romanya’da çalışmak – Türkler İçin iş fırsatları

Yurtdışında çalışıp iyi paralar kazanmak isteyenler farklı bir hayat kurmak isteyenler bunun için Romanya çok ideal bir ülkedir. Romanya türkiye’yi konum olarak yakın olması sebebiyle bir çok kişinin tercihleri arasındadır. Aynı zamanda hızla gelişmekte olan bir ülkedir.
Yurtdışında çalışmak için Romanya’yı tercih eden insanlar ilk olarak Nasıl Romanya’ya giderim? Romanya’da çalışmak ya da Nasıl iş bulurum? sorularına cevap aramaktadırlar.

Bunun için yapılması gereken şartlardan ilki detaylı bir araştırmaya başlaması ve kişinin kendini yeterli bir şekilde tanıması önemlidir. Kendi için uygun işi seçtikten sonra ve kararını netleştirdikten sonra uygulaması gereken işlemler vardır. Bu prosedürleri uyguladıktan sonra Romanya’da çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Para birimi Romanya’nın kendi para birimi olan Rumen leyi dir. Türk parası ile kıyaslandığında aynen dolarda olduğu gibi bizim paramıza oranla daha değerlidir. Bu nedenle de Romanya’da alacağınız maaş türkiye’ye geldiğinizde daha değerli olur ve miktar bakımından farklılık sağlar. Yurtdışında iş bularak hayatınızı değiştirmek farklılaştırmak istiyorsanız kafanızdaki soruların cevabını bulabilmek için yurtdışı ilanlarını araştırmanız gerekir.

Romanya’da iş kurmak ve Romanya’da çalışma izni almak

Romanya’da çalışmak isteyenler için farklı yöntemler bulunmaktadır. Mesela bunun için ilk olarak kendi imkanlarınızla Romanya’ya giderek buradan gerekli kurumlara başvurup çalışma izni alabilirsiniz ve kendiniz iş arayabilirsiniz. Bu işlem oldukça zor bir işlemdir. Çünkü bu işlemleri yapabilmeniz için gerekli adresleri gitmeniz gerekir.

Bu ülkede yabancı olduğunuz için sizi biraz zora sokabilir. Tabi yabancı diliniz varsa bu işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin İngilizce biliyorsanız ya da resmi dili olan Romence’yi biliyorsanız İşlerinizi hallede bilmeniz daha kolay olacaktır. Tabi bu işlemlerin yapılma aşamasında orada mutlaka konaklamanız gerekecektir. Bunun içinde önceden araştırma yapıp konaklayacağımız yerleri rezervasyon yaptırabilirsiniz ve uygun yerleri bulabilirsiniz. AB’ye üye olan ülke halkı otomatik çalışma iznine sahiptir. Yani yeniden bu izni almalarına gerek yoktur.

Türkiye AB üyesi olmadığı için çalışma izni almamız gerekmektedir. Diğer bir iş bulma yöntemi ise bu işi yapan firmalarla Romanya’ya gidip burada çalışmaya başlamaktır. Bu yöntem diğerine göre daha kolaylık sağlamaktadır. Tabi sizi aracı olan firmanın güvenilirliğinin güçlü olması gerekir. Bu firmalara belirli miktarda ücret ödeyerek sizin yapacağınız işlemleri onlar aracılığıyla halledebilirsiniz.

Romanya’da çalışmak istiyorsanız aşağıdaki bölüme adınızı, soyadınızı, mesleğinizi ve iletişim bilgilerinizi yazarak personel arayan firmaların sizi fark etmesini sağlayın.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Fransa’da çalışmak – Türkler İçin Fransa’da İş Fırsatları

Polonya’da Çalışmak – Türkler İçin İş İmkanları

Hollanda’da Çalışmak – Türkler İçin Yeni İş Fırsatları

23 Comments

 • Cemil karabudak

  (16 Ekim 2018 - 22:27)

  İnşaat sektöründe çalışmak istiyorum23 yıllık deneyimini var alçı asma tavan karton Piyer dış cephe mantolama ve e sınıfı ehliyetini ar ilginize

 • Cemil karabudak

  (16 Ekim 2018 - 22:30)

  İnşaat sektöründe iç ve dış ince işlerde çalışmak istiyorum vasıflı elamanim

 • iyi günler otomotiv sek döründe deneyimliyim jan lastik servis rotbalans modifiye altakım tamiratı üstasıyım meslek yetelilik belgem var romanyada yapmakistiyorum 05324424049 izmir

 • Elvan Öztaş

  (4 Ocak 2019 - 04:22)

  Alüminyum PVC giydirme cephe imalat ve montaj ustası yım iş arıyorum.

 • Biyologum romanyada çalışmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor

 • ekmek ve hamur ustasym tüm çeşitler mevcut romanyada çalşmak istiyorum

 • Merhaba ben gazaltı elektrot kaynakcısıyım belgelerim var 5397842254

 • alci boya dekarasyon ustasiyim romanyada calismak isterim 05313310052

 • Romanya’da çalışmak istiyorum lokanta sektörü

 • İnşaat işi kalip duvar yapiyorum romanya pasaportum var 05363264517 ihtiyac olan şirketler arasin

 • Setenay çelen

  (23 Nisan 2019 - 13:34)

  28 yaşında bir Çevre mühendisiyim yakında B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olacağım. Bekle beni Romanya
  setenaycelenn@gmail.com

 • iyi günler 21 yaşinda bayan ayakkabi saya ustasiyim

 • Romanya’da boya dekorasyon yapı yalıtım dış cephe Montalama işi arıyorum. Eleman ihtiyacı olan mail den ulaşabilir

 • Abdullah Asım Yıldızhan

  (16 Ağustos 2019 - 21:17)

  Veteriner Hekimim, Romanyada 3 aylık geçmişim var, tekrar gitmek ve orda doktora yapmak istiyorum. Burs konusunda yardımcı olacak blrl çıkarsa çok memnun olurum. ( asimyildizhan01@gmail.com)

 • Romanyada çalışmak istiyorum .inşaat sekteründe kalıpçı ve alçıpan olarak ustayım.numaram 05323515719

 • Merhabalar .. taş duvar taş dekarasyon. .ustasıyım. .. 0541 406 58 46….

 • merhabalar kuaförüm 05434309908

 • Mobilya işi yapıyorum imalat dekirayon ve montaj işi romanyada çalışmak istiyorum iletişim 0530 124 6849

 • 5 yıllık barmenim ve deneyimli garsonum Antalyada kaliteli 5 ve 7 yıldızlı otellerde calistim dilim var rusca ingilizce ve romenve numara 05436800772 yalniz wp iletisim moldovada yasiyorum 078155256 moldova numarası șov barmenligimde var ayni zamanda kokteyl ustası vd internesinil kokteylleri yaparım

 • Mustafa onur sezer

  (16 Ocak 2020 - 02:07)

  Romanyada 20 yıl dönercilik üzerine calistim suan turkiyedeyim romanyada çalışmak istiyorum
  Iletişim +905344669376

 • merhaba ben otomatikkapi kapi döner kapı otm kepenk otomatik bahçe kapısı ustasıyım avrupada iş arıyorum.0533 136 1977

 • Çeşitli ekmek ve unlu mamuller ustasıyım Romanya’da çalışmak istiyorum.

 • Bilişim sektöründe kendi firmam var türkiyede. ingilizce ve almancam var. Romanyada çalışmak yada bilgisayar satış servis sektöründe firma kurmak istiyorum. 05456578040. teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir