Romanya’da maaşlar ne kadardır? Romanya’da çalışmak

Romanya’da maaşlar

Romanya’da maaşlar ne kadardır?

Romanya’da vatandaş son zamanlarda sık sık ödenen asgari ücrete ve Romanya’da maaşlar için tepki göstermektedir. Yaşam standartları açısından askeri ücrete lazım Sayan Romanya halkı gösteriler yaparak bunu sık sık protesto etmiştir.

Fakat bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere Romanya’nın para biriminin bizim para birimimizden daha değerli olması nedeniyle burada kazanacağınız maaş Türkiye’de sizi tatmin edecek seviyededir.

Romanya’da çalışmak ve para kazanmak için neler yapılmalıdır?

Siz de Romanya’da iş bulmak istiyorsanız ilk önce gerekli firmaların ilanlarını takip ederek kendinize uygun bir iş bulup bu işe alınmanızı sağlamak olmalıdır. Kendinize uygun bulduğunuz işe alına bilmeniz ilk önce işverenin sizi istemesine bağlıdır. Bunun nedeni hiç birinin de yapması gereken bir çok farklı prosedür bulunmaktadır.

İşverenin yapması gereken en önemli prosedür ise Romanya’da çalışmanızı sağlayacak çalışma izni gerekli kurumlara başvurarak talep etmesidir. Türkiye’de olduğu gibi Romanya’da da çalışma izni işverenin talebi ile alınmaktadır. Öncelikle çalışma izni alabilmeniz için işverenle süresini belirleyeceğiniz bir sözleşmesi yapmalısınız.

Çalışma iznini hallettikten sonra yapmanız gereken diğer önemli işlem vize alma ya da pasaportunuzun vizesini uzatma olmalıdır. Vize işlemi için ilgili sözleşmenizle birlikte Romanya’da bulunan göçmen bürosuna giderek gerekli müracaatı yaparak burada vizenizi alabilir ya da uzatabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz sözleşmenin süresi bitmişse bunun akabinde 60 gün içinde işveren mi çalışanın yeni bir sözleşme hazırlaması gerekir. Bu işlemleri hallederek Romanya’da işinize devam edebilirsiniz.

Romanya’da çalışmak ve iş imkanları

Türkiye’deki yoğun çalışma hayatı Romanya’da görülmemektedir. Özellikle burada yaşayan insanların Romanya’da tatil günlerini gezerek çeşitli aktivitelerde bulunarak değerlendirmeleri bu yoğunluğu bir miktar azaltmaktadır. Yine Romanya’da iş fırsatları bizim ülkemize göre daha çoktur.

Romanya’da çok fazla yabancı yatırımcının olması iş imkanlarını da artırmaktadır. Fakat bu ülkede çalışanların büyük bir kısmı askeri ücret almaktadır. Yani iş imkanlarının çoğunun karşılığında insanlar askeri ücretle iş yapmaktadır. Tabi bu durum yapacağınız işe göre farklılık gösterebilir.

Romanya’da çalışabilmek için Romanya’ya gitmenize gerek kalmadan burada iş imkanı sağlayan çeşitli firmalarla görüşerek sizde kendinize uygun işi bulabilir bu iş için başvuruda bulunabilirsiniz. Romanya’daki iş imkanlarının bizim ülkemize göre fazla olması bu açıdan bir avantajdır. Hatta Türkiye’den giden bir çok vatandaş burada işverenin yanında çalışmak yerine küçükte olsa kendine işyeri açarak iş imkanı sağlamaktadır. Eğer sizin de böyle bir imkanınız varsa kendinize küçükte olsa bir işyeri açarak daha iyi paralar kazanabilirsiniz. Hem başkasının emrinde çalışmamış olursunuz hem de elinizdeki belli sermaye ile iyi bir işiniz olur.

2 Comments

  • Gürhan ballıtaş

    (16 Ağustos 2019 - 18:43)

    Yorum değil soru sormak istiyorum. Tır şöförüyüm tüm evraklarım tamam, Romanya da bir lojistik firmasıyla görüşme ayarlıyormusunuz, ayarlıyorsanız ücretlendirme nedir. Teşekkürler

  • Veysel Karamanoğlugil

    (19 Ağustos 2019 - 15:40)

    Is ariyorum,lisansli ve antrenör belgesi olan va ayni zamanda ulusal hakemim, mobilya kurumu ve soforluk belgemde var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir