Yurtdışında Çalışma Şartları – Yurtdışında Çalışmak İçin Prosedürler

Yurtdışında Çalışma Şartları

Yurtdışında Çalışma Şartları – Yurtdışında Çalışmak İçin Prosedürler

Son zamanlardaki ekonomik sıkıntılardan dolayı bazı vatandaşlarımız yurtdışına göç etmeye orada yaşamayı ve iş kurmayı düşünmektedir. Bunun hakkında hiçbir fikri olmayan bir çok insan geçim sıkıntısı nedeniyle bu yola başvurmuştur. Bunun için gerekli bir çok prosedür bulunmaktadır. Yurtdışında yaşamayı ve çalışmayı düşünen insanlar ilk önce her ülkenin bunun için farklı prosedürleri ve yurtdışında çalışma şartları olduğunu bilmelidir. Öncelikli olarak ülkelerin çalışma ve yaşama konusunda ne gibi koşulları olduğu öğrenilmelidir. Her ülkede çalışma standartları bakımından farklı gereksinimleri sahiptir.

Avrupa birliği vatandaşlarında ya da AB pasaportu bulunan vatandaşlar için bu prosedürler yok denecek kadar azdır ya da gerçekten hiçbir prosedür uygulanmamaktadır. Ama bilinmesi gereken en önemli detay ise ne AB Vatandaşıysanız ne de AB pasaportunuz varsa başka bir ülkeye göç etmek için hazırlamanız gereken bir çok belge olduğunu unutmamalısınız. Bu belgeleri hazırlamak için çok fazla zamanı ve paraya ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan daha önemlisi ise çok fazla git gel yapacağınız için sabrınızın da fazla olması gerekir.

Yurtdışında çalışma şartları ve yurtdışında çalışma belgeleri nasıl hazırlanmalı;

Her ülkenin kendine özgü şartları vardır. Öncelikli olarak her ülke istedikleri koşullar bakımından araştırılmalıdır. İyi araştırmadan gitmeyi düşündüğünüz ülke size faydadan çok zarar getirebilir. Gideceğiniz ülkenin çalışma standartlarının yüksek olması gittiğinizde kolay bir şekilde iş bulabilmeniz açısından önemlidir.

Her ülkenin çalışma bakımından aradığı işçi gereksinimlerine göre değişmektedir. Örneğin arap ülkelerinde inşaat sektörü oldukça geliştiğinden dolayı inşaat işçilerine çok fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Aynı şekilde Rusyada ve çoğu Türk cumhuriyetlerinde de inşaat sektörü sebebiyle inşaat işçisi istihdamı çok fazladır. Bu ülkelerde yaşamak ve çalışabilmek için çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Çalışma vizesini alabilmek için de elinizde bir miktar para olması gerekir.

Bazı ülkelerde yaşayabilmek için yeterli bir kaynağa sahip olduğunuza dair belgeleri gösterme şartı aranmaktadır. Sizde hangi işi yapmak istiyorsanız hangi işte tecrübeniz varsa bununla ilgili belgeleri hazırlamalısınız. Tabi öncelikle ülkelerin istedikleri evrakları araştırmalısınız. Örneğin yaşayacağınız ülkede çocuklarla ilgili bir iş yapacaksınız bunun için çoğu ülke spesifik eğitimle alakalı onaylı belgeler istemektedir. Mesela eğitim alanında sağlık alanında çocuklar alanında bir çok belge ibraz etmeniz gerekmektedir.
Birçok iş için de bu belgeler sizden istenecektir.

Yurtdışında çalışmak için yeterlilik

Bazı ülkeler çalıştırmak için alacağı personele geleceği ülke bakımından sınırlandırmaktadır. Çalışacak vatandaşın geldiği ülkeyle yaşadığı yasal sorunlar varsa o ülkenin vatandaşlarına ülkesinde çalıştırmak istemez. Siz de hedef olarak gitmeyi düşündüğünüz ülkede çalışma imkanlarından yararlanmak istiyorsanız o ülkede çalışa bilmeyi uygun olduğunuzu ispat etmeniz gerekmektedir. Bunun için en önemli evraklar sabıka kaydı doğum belgesi pasaporttur. Bu evrakları hazırlarken titiz bir çalışma yapmalısınız. Farklı zamanlarda yaptığınız hazırladığınız evrakları belli bir sıralamaya sokmalısınız ve her bir aşamada istenen evrakları belirlenen zamanda teslim etmelisiniz. Ülkenin belirlediği evraklardan herhangi birini unutursanız ya da imzalanması gereken bir evrağı imzalamayı unutursanız çalışma iznin izin veya vizemizin sürecini uzatmış olursunuz.

Yurtdışında Sağlık sigortası

Günümüzde çoğu insan özellikle de öğrenciler sağlık sigortasının önemini küçümsemektedir.
Yurtdışında çalışmayı düşünüyorsanız gideceğiniz firmanın Yetkililerine bu konu hakkındaki kafanıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz. Genellikle çoğu ülkede şirketler personelleri için mutlaka sağlık sigortası sunmaktadır. Sizlerde yurtdışına taşınmak istiyorsanız mutlaka gideceğiniz ülkenin sağlık sistemi hakkında bilgi edinmeli ve buranın tıbbi hizmetlerine ihtiyacınızın nasıl giderilecek hakkında gerekli bilgileri öğrenmelisiniz.

Yurtdışında girişimcilik yapmak

Yurtdışında yaşamak istiyorsanız ve farklı bir ülkede çalışmak istiyorsanız en güzeli burada kendi işinizi kurmanızdır. Kanada’da ve ABD’de kendi işini kurmak isteyenler için girişimci vizesi diye tanımlanan bir evrak vardır. Hatta Avrupa ülkelerinden bazıları da bu uygulamayı yapmaktadır. Eğer sizde yurtdışında kendi işinizi kurmak istiyorsanız bu konuyu derinlemesine araştırmalısınız ve gerekli mercilere sorularınızı iletmelisiniz.

Bu yazılarımızı mutlaka inceleyin;

Yurtdışında Çalışarak Tatil Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Yurtdışında Para Kazanma – Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Yurtdışında İş Bulmanın Yolları – Yurtdışında İş Bulmak

1 Comment

 • Mustafa İlhan

  (9 Aralık 2018 - 02:46)

  Sayın Şirket Yetkilisi Merhaba;

  Bana uygun iş olan her ülkede çalışabilirim.

  34 yıllık mobilya üretim imalat montaj operatörlük ve yönetim tecrübem var.
  Autocad kullanıyorum.
  18 yıl yöneticilik yaptım.
  Yurtdışı tecrübem var.
  Zorla mücadele etmeyi severim.
  Birinci önceliğim kendi mesleğimle ilgili bir alan.
  Öyle bir pozizsyon yoksa farklı bir alanda da çalışabilirim.
  İhtiyaç olması durumunda değerlendirme yapıp benimle irtibat kurmanızı rica ederim.

  İyi Çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir